470 bin iş yeri binlerce lira cezadan kurtulacak!

470 bin iş yeri binlerce lira cezadan kurtulacak!

Çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğuna uymayan işletmelere verilecek idari para cezalarına af geliyor. Yaklaşık 470 bin iş yerini ilgilendiren af, işletmelerin 3 ay içinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurması halinde geçerli olacak. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, bakanlığın açıklamalarının

Çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğuna uymayan işletmelere verilecek idari para cezalarına af geliyor. Yaklaşık 470 bin iş yerini ilgilendiren af, işletmelerin 3 ay içinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurması halinde geçerli olacak. Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri Hekimi Dr. Ali Çolak, bakanlığın açıklamalarının fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

1 Ocak 2014’te yürürlüğe giren, çok tehlikeli ve tehlikeli iş yerlerinde, iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu yaklaşık 680 bin iş yerini ilgilendiriyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada geçen 10 aylık süreçte sadece 205 bin iş yerinin bu zorunluluğu yerine getirdiğini belirtti.

Uzman ve hekim bulundurmayan işletmelere idari para cezaları verileceğini belirten Bakan Çelik, önümüzdeki 3 ay içinde bu yönde adım atan işletmelere ise cezai müeyyide uygulanmayacağını belirtti. Aftan yaklaşık 470 bin iş yeri yararlanabilecek. 3 ay içinde bir çalışma yapmayan işletmeleri ise yaklaşık 170 bin TL’lik ceza bekliyor.

Bakanlığın almış olduğu kararı değerlendiren Güvenbir OSGB Genel Müdürü ve İşyeri hekimi Dr. Ali Çolak, 10 aylık birikmiş cezası olanlar için bunun bir fırsat olduğunun altını çizdi. Kararın, yeni çıkan iş sağlığı ve güvenliği paketini desteklediğini de belirten Çolak, işletmelerin meslek hastalıkları, iş kazaları gibi problemlerle ve para cezaları ile karşılaşmamaları adına bu alımları bir an önce yapmaları gerektiğini söyledi.

6331 sayılı kanuna göre, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmayan işletmelere aylık olarak yaklaşık 14 bin TL idari para cezası kesilmesi gerekiyor

Kobiden Haberler
ADMINISTRATOR
PROFILE

Diğer Yazılarımız