Şekerbank’tan 63 milyon TL net kâr

  • In Kobi
  • Mart 28, 2024
Şekerbank’tan 63 milyon TL net kâr

30.06.2015 itibarıyla toplam kredi hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 15,5 milyar TL’ye yükselen Şekerbank’ın aktif büyüklüğü ise 22,3 milyar TL’ye ulaştı.   İlk 6 ay sonu itibarıyla Şekerbank’ın mevduat hacmi 14,3 milyar TL’ye yükselirken, Banka’nın özkaynak büyüklüğü önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artışla 2,5 milyar TL’ye yaklaştı. ‘TARIM KREDİLERİNDE SEKTÖRÜN

30.06.2015 itibarıyla toplam kredi hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 15,5 milyar TL’ye yükselen Şekerbank’ın aktif büyüklüğü ise 22,3 milyar TL’ye ulaştı.

 

İlk 6 ay sonu itibarıyla Şekerbank’ın mevduat hacmi 14,3 milyar TL’ye yükselirken, Banka’nın özkaynak büyüklüğü önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 artışla 2,5 milyar TL’ye yaklaştı.

‘TARIM KREDİLERİNDE SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK’

Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, ilk yarı sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, kuruluş misyonu üretimi desteklemek olan Şekerbank’ın, sadece bu yılın ilk yarısında 15.000’e yakın çiftçi ailesine ilk kez finansman sağladığını belirterek, şunları kaydetti:
“Üretimin sürdürülebilirliği için çiftçilerimiz toprağını, köyünü bırakıp gitmesin diye 2014 yılında sunmaya başladığımız Aile Çiftçiliği Bankacılığı ile bu yılın ilk yarısında da tarım kredilerinde sektörün üzerinde büyümeye devam ettik. Yılın ilk altı ayında sektör tarım kredilerinde yüzde 16,6 büyürken, Şekerbank yüzde 21’in üzerinde büyüme gösterdi.”

Halit Yıldız, enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için geliştirdikleri EKOkredi ile 2009’dan bu yana esnaf, bireysel ve KOBİ olmak üzere tüm segmentlerde farklı enerji verimliliği yatırımları için 613 milyon TL finansman sağladıklarını, toplamda 69 bini aşkın kişiyi enerji tasarrufuyla tanıştırarak 95 bine yakın konutun yalıtımını finanse ettiklerini belirtti.

Yıldız, EKOkredi’nin ilk altı aydaki performansına ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Enerji verimliliğinin finansmanındaki öncü rolümüzü bu yıl da sürdürerek bu alandaki yatırımları daha çok tabana yaymak için EKOkredi kapsamında yeni reel sektör işbirliklerine imza attık. 2015’in ilk altı ayında EKOkredi ile 13.669 konutun uygun koşullarda finansmanını sağlayarak apartman yönetimlerini ve bireyleri enerji tasarrufuyla tanıştırmaya devam ettik.”

Kobiden Haberler
ADMINISTRATOR
PROFILE

Diğer Yazılarımız