KOBİ’lere Finansman Erişimi Kolaylığı!

KOBİ’lere Finansman Erişimi Kolaylığı!

KOBİ’lere Finansman Erişimi Kolaylığı! KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansman erişimine yeni bir kapı açıldı. Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu kararına göre Kredi Garantisi Fonu tarafından KOBİ’lere %85, başvurusunu Eximbank aracılığıyla ileten ihracatçılara %100’e kadar kefalet sağlanacak. Her bir faydalanıcı için KOBİ’lere asgari 3 milyon dolar, diğerlerine ise en az 50 milyon dolar

KOBİ’lere Finansman Erişimi Kolaylığı!
KOBİ’lerin ve ihracatçıların finansman erişimine yeni bir kapı açıldı. Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu kararına göre Kredi Garantisi Fonu tarafından KOBİ’lere %85, başvurusunu Eximbank aracılığıyla ileten ihracatçılara %100’e kadar kefalet sağlanacak. Her bir faydalanıcı için KOBİ’lere asgari 3 milyon dolar, diğerlerine ise en az 50 milyon dolar kefalet limiti belirlenecek. Kurumların kefalet başvuru süreci 31 Aralık 2020’de sonlandırılacak. KGF tarafından verilecek olan kefaletlerin toplam bakiye meblağsı 20 milyar TL yükseliş gösterecek.

Yeni düzenleme ile KOBİ’lerin sıkıntısını en çok yaşadığı finansmana erişim sorunu ortadan kaldırılacak. KGF tarafından verilecek kefaletler toplam 15 milyar TL’ den 20 milyar TL’ ye çıkarılarak Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararla kefalet başvuru süresi 31 Aralık 2017’ den 31 Aralık 2020’ ye uzatıldı. Böylece KOBİ’lerin kefalet üst limiti arttırıldı.
Eximbank kredilerinde ise yeni düzenleme ile hali hazırda %75 olan kefalet limitinin KOBİ ve KOBİ nitelendirilmesi haricinde kalan diğer tüm ihracatçılar için %85 olarak uygulanacağı belirtildi.

Vergi ve SGK Borcu Olanlar da Yararlanabilecek
Bakanlar Kurulu kararıyla açılacak olan 20 milyar TL’ lik limit, Türk sanayicisine ve KOBİ’ sine tahsis edilecek. Bankacılık sistemini de kapsayarak bankaların da desteğiyle paralel yürütülecek bir alt yapı sağlandı. Yeni yılda onay komiteleri kaldırılacak, tahsis işlemleri reyting ve portföy garanti sistemleriyle sonuçlandırılacak.  Ocak ayında 35-40 olup şuanda 7 güne indirilen tahsis süreleri yeni sistem ile 1-2 güne düşürülecek.

Yeni düzenlemeyle ile vergi ve SGK prim borcu olup daha önce sistemden yararlanamayan firmalar yeni sistemle kurum tarafından Hazine desteği ile kefalet sağlanacak kredinin %20’ sini aşmaması şartıyla, öncelikli olarak ödenmesi halinde, vergi ve SGK borcu olan firmalara da kefalet sağlanabilecek.

Kobiden Haberler
ADMINISTRATOR
PROFILE

Diğer Yazılarımız