Endüstri AR-GE Destekleri İle Büyüyecek

Alman hükümetinin imalat ve geleneksel sanayiyi bilgisayarlaştırma ve ileri teknoloji ile donatma projesi günumüzde Endüstri 4.0 olarak adlandırılıyor.

SEKTÖRDEN Hit: 1881 / Yorum: 0 / 20 Şubat 2018 11:47
Endüstri AR-GE Destekleri İle Büyüyecek
-A +A

Endüstri 4.0, tanım olarak 4. Sanayi devrimi anlamına geliyor. Ekonomik büyüme, istihdam, sosyal istikrar, iş güvenliği ve verimlilik faaliyetlerinin artması için Endüstri 4.0’a ayak uydurmak KOBİ’ler için kaçınılmaz görünüyor. Endüstrileşmenin gerisinde kalan KOBİ’lerin şanslı olduğunu söylemek oldukça zor. İmalat sektöründe yer alan KOBİ’lerin teknolojiye ağırlık vermesi şart.
 
Endüstri 4.0 Nasıl Etkiler Yaratacak?
 
İş gücünün teknolojinin eline geçmesiyle üretim artacak ve hata oranı en aza inecek. Otomatik sistemlerin artması ile iş gücü yükü azalacak. Farklı bir değer kazanan sanayi pazarda büyük bir paya ulaşacak ve ülkemiz bu durumdan yarar sağlayacak. Bu sebeple Endüstri 4.0’ın faydalarından yararlanmak için artık eylem aşamasına geçmek zorundayız.
 
Endüstri 4.0’ı Nasıl Yakalarız?
 
Endüstride gelinen son nokta olan 4.0 aşamasına ulaşmak için uzun soluklu bir dönüşüm döneminin içerisine girmek gerekiyor. Firmaların bu dönüşüm yolculuğuna çıkarken KOSGEB’in Ar-Ge İnovasyon ve Endüstriyel Destek Programlarından faydalanmaları, yeterli finansmana sahip olmayan firmalar için oldukça önemli.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları